GBP Brudzeń Duży

Spotkanie autorskie z Krzysztofem Petkiem

W dniach 06 i 07.05.2019r. odbyły się trzy spotkania autorskie z Krzysztofem Petkiem – autorem powieści sensacyjno – przygodowych, organizatorem wypraw, podróżnikiem, dziennikarzem oraz instruktorem survivalu. W spotkaniach uczestniczyli uczniowie klas I – IV ze szkół podstawowych z Brudzenia, Siecienia i Sikorza. Tematem przewodnim spotkań była najnowsza książka pt. ,, Zagadka kaszlącego upiora” opowiadająca o przygodach Zuzi i Bartka. Podczas spotkania dzieci z zaciekawieniem słuchały pisarza i oglądały materiały przez niego przygotowane, a także zadawały pytania. Po spotkaniu dzieci miały możliwość zakupienia książki z dedykacją autora. Mamy nadzieję, że Pan Krzysztof jeszcze odwiedzi nasze placówki biblioteczne i naszych czytelników z kolejnymi ciekawymi opowieściami oraz książkami.

Źródło: http://www.brudzenduzy.naszabiblioteka.com/n,spotkanie-autorskie-z-krzysztofem-petkiem

GBP Łąck

Spotkanie autorskie z Joanną Olech

21 maja 2019 r. w Bibliotece gościła Joanna Olech. Spotkanie z dziećmi klas V-tych Szkoły Podstawowej w Łącku zaczęło się o godzinie 8.30 w sali konferencyjnej Hali Sportowej w Łącku. Joanna Olech to pisarka i autorka ilustracji wielu książek dla dzieci, laureatka licznych prestiżowych nagród.Napisała m in. popularną “Dynastię Miziołków” i trylogię o przygodach Smoka Pompona. Swoje artykuły na temat literatury dziecięcej i nie tylko, publikuje w “Tygodniku Powszechnym”, “Rzeczpospolitej”, “Gazecie Wyborczej” i “Nowych Książkach”. W czasie spotkania Autorka opowiedziała dzieciom, jak została pisarką, prezentowała napisane i zilustrowane przez siebie książki, czytała fragmenty “Dynastii Miziołków”. Przekonywała dzieci, że pisarzem może zostać każdy – niezależnie od wyuczonego lub wykonywanego zawodu. Uczestnicy spotkania aktywnie brali udział w zabawach, zgłaszali się do konkursów i odgadywania zagadek. Dzieci sprawdzały też swoją kreatywność, wymyślając na szybko historie o smoku w różnych nastrojach. Na koniec, tradycyjnie ustawiła się się długa kolejka po autografy w książkach zakupionych na miejscu. Spotkanie autorskie z Joanną Olech było tak interesujące i ciekawe dla dzieci, że obiecałam następne za rok!

 Źródło:  http://www.gbplack.naszabiblioteka.com/n,spotkanie-autorskie-z-joanna-olech

Spotkanie autorskie z panią Agnieszką Frączek

 

W czwartek, 21 marca, odbyło się w Bibliotece spotkanie z panią Agnieszką Frączek. Była to czwarta wizyta lubianej przez dzieci pisarki w Łącku. Dzieci przybyłe ze Szkoły Podstawowej były zachwycone, kiedy autorka z pasją i wielkim poczuciem humoru czytała fragmenty swoich książek i chętnie odpowiadała na pytania. Pisarka przyznała, że pisząc teksty dla dzieci zawsze myśli o tym, jak je rozbawić, nauczyć prawidłowej wymowy i pisowni a zarazem zachęcić do czytania. Po ciekawym spotkaniu autorka z chęcią rozdawała dzieciom autografy – nowe książki można było kupić na miejscu. Agnieszka Frączek jest językoznawcą, germanistką i leksykografem. W książkach dla najmłodszych popularyzuje wiedzę o współczesnej polszczyźnie. Pisze m.in. o homonimach (Kanapka i innych wierszy kapka) i homofonach (Jedna literka, a zmiana wielka), o frazeologizmach (Siano w głowie, czyli trafiła kosa na idiom) i przysłowiach (Gdy przy słowie jest przysłowie).

źródło: http://www.gbplack.naszabiblioteka.com/n,spotkanie 

GBP Mała Wieś

Spotkanie autorskie z Martą Fox

26 września w Gminnym Centrum Kultury MultiOsada w Małej Wsi odbyło się spotkanie autorskie z powieściopisarką młodzieżowych bestsellerów Martą Fox. Jej książki od kilku lat znajdują się na pierwszym miejscu w rankingach czytelniczych. Marta Fox – poetka, powieściopisarka, eseistka. Wydała ponad 40 książek. Przez krytykę została nazwana objawieniem polskiej powieści młodzieżowej. Jej pisarstwo skupione jest wokół zagadnień, które wymagają rewizji postawy życiowej, podjęcia odpowiedzialności za własne decyzje. Powieści Marty Fox charakteryzują się głębią psychologiczną i świetnie przedstawiają obyczajowość polskiej szkoły oraz mentalność młodzieży. W spotkaniu uczestniczyła młodzież ze Szkoły Podstawowej w Dzierżanowie i Podgórzu oraz młodzież z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Orszymowie. Dziękujemy Dyrekcji i nauczycielom na miłą współpracę i przyjęcie naszego zaproszenia do udziału w spotkaniu. Szczególne podziękowania kierujemy w stronę Wójta Gminy Mała Wieś Pana Zygmunta Wojnarowskiego, który umożliwił przyjazd dzieci do naszego ośrodka.

Ewa Grzelak
Dyrektor GCK MultiOsada w Małej Wsi

źródło: http://malawies.pl/spotkanie-autorskie-z-marta-fox-26-wrzesnia-2019/

Warsztaty z Maciejem Szymanowiczem

14 maja podczas obchodów XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, Gminne Centrum Kultury MultiOsada w Małej Wsi gościło pana Macieja Szymanowicza- polskiego grafika, dizajnera, autora okładek i ilustracji do książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Ilustrator w dzieciństwie kochał rysować, ale postanowił studiować na białostockim wydziale lalkarskim Akademii Teatralnej. Został aktorem lalkowym, lecz to zajęcie nie przypadło mu do gustu. Powrócił do miłości z dzieciństwa. Ilustruje, projektuje książki, tworzy plakaty teatralne i gry planszowe.Za ilustracje do książki „Asiunia” Joanny Papuzińskiej otrzymał Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy, a za ilustracje do „Wszystkie moje mamy” Renaty Piątkowskiej nagrodę w konkursie Przecinek i Kropka oraz nagrodę Festiwalu Literatury dla Dzieci. Autor książki „Krasnoludki. Fakty, mity, głupoty” (2018r.) oraz „Najmniejszy słoń świata”.
Inne pozycje literackie, do których ilustracje stworzył Maciej Szymanowicz to: „ Ale auto! Odjazdowe historie samochodowe”, „Bajka o rybaku i rybce”, „Hebanowe serce”, „Jadzia”, „Krasnalek i olbrzym”, „ Mój tato szczęściarz”, „Odlotowo”, „Rok w Krainie Czarów”, „Roztrzepana sprzątaczka”, „Rymobranie”, „Syberyjskie przygody Chmurki”, „ Śmiechu warte”, „Teraz tu jest nasz dom”.
W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas 0, I i II Szkoły Podstawowej w Podgórzu, Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Orszymowie oraz Szkoły Podstawowej w Dzierżanowie.
Dzieci chętnie wysłuchały historii o książkach naszego gościa, o różnych sytuacjach życiowych, które stają się inspiracją do jego ilustracji. Atmosfera spotkania była niezwykle przyjazna a Pana Macieja odebraliśmy jako niezwykle pozytywną i pełną humoru osobę.
Dziękujemy Dyrekcji, nauczycielom i uczniom z w/w placówek szkolnych za przyjęcie naszego zaproszenia na spotkanie autorskie. Dziękujemy serdecznie również Panu Wójtowi Gminy Mała Wieś za umożliwienie przywozu dzieci do MultiOsady.

Źródło:  http://biblioteka.multiosada.pl/portfolio/aktualnosci/

Spotkanie autorskie z Joanną Olech

GBP Stara Biała – filia w Nowych Proboszczewicach

Autorka „dziesięciu skarpetek” w Nowych Proboszczewicach

W dniu 19 marca br. gościem Filii bibliotecznej w Nowych Proboszczewicach była Justyna Bednarek, autorka książek dla dzieci, m.in. „Niesamowitych przygód dziesięciu skarpetek”, „Pięciu sprytnych kun”, „Babcochy”. Pierwsza z w/w książek została uznana za najlepszą książkę dziecięcą 2015 roku w konkursie Empiku „Przecinek i kropka”, zdobyła też Nagrodę Literacką miasta Stołecznego Warszawy. W spotkaniu udział wzięły najstarsze dzieci z Przedszkola w Nowych Proboszczewicach. Autorka ciekawie opowiadała o swoich książkach, jej opowiadanie urozmaiciły rekwizyty bohaterów w postaci kolorowych skarpet i sprytnych kun. Zachęcała młodych czytelników do poznania ich dalszych losów, wypożyczając książki z biblioteki. Pisarka opowiedziała również o osobach zaangażowanych w powstanie książki. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się czym zajmuje się pisarz, wydawca, ilustrator, korektor, redaktor , a informacje o nich można znaleźć na specjalnej stronie zwanej stopką. W dalszej części spotkania autorka przeczytała fragmenty „Niesamowitych przygód dziesięciu skarpetek”, a następnie aby pobudzić wyobraźnię dzieci przeprowadziła zajęcia warsztatowe. Przedszkolaki wykonały z papieru i patyczków figurki skarpetkowych bohaterów i o nich opowiadały. Wykazały się przy tym ogromną wyobraźnią.

Na zakończenie przedszkolaki podziękowały autorce za spotkanie wręczając bukiet kwiatów.

Bogusława Kaliwoda

Źródło: https://biblioteka.starabiala.pl/aktualnosci/306-autorka-dziesieciu-skarpetek-w-nowych-proboszczewicach

Autorka „Dynastii Miziołków” w Nowych Proboszczewicach

W dniu 21 maja Filię biblioteczną w Nowych Proboszczewicach odwiedziła Joanna Olech – autorka książek dla dzieci i młodzieży, ilustratorka, graficzka, krytyk literacki. Laureatka wielu prestiżowych nagród. W 1995 r. jej „Dynastia Miziołków” zdobyła nagrodę literacką im. Kornela Makuszyńskiego, a rok później otrzymała tytuł dziecięcego Bestsellera Roku. W 2005 r. „Czerwony Kapturek” zdobył honorowe wyróżnienie w konkursie Polskiej Sekcji IBBY. W 2006 r. książka „Różowy prosiaczek” otrzymała wyróżnienie za ilustracje w konkursie Polskiej Sekcji IBBY. W 2008 r. autorka otrzymała nominację do nagrody wydawców Ikar za propagowanie książek dla dzieci. Na początku spotkania autorka zadała dzieciom pytania: Czy istnieje szkoła dla pisarzy? Ile trzeba mieć lat, żeby zostać pisarzem? Czy pisarz może robić błędy? Jaki rekord świata pobiła Astrid Lindgren? Ponieważ odpowiedzi były różne, pomogła dzieciom wybrać te najtrafniejsze. W trakcie spotkania opowiedziała o tym, w jaki sposób została pisarką, czyli jak powstała jej pierwsza książka pt. “Dynastia Miziołków”. Zaprezentowała różne wydania i wersje językowe tej książeczki oraz przeczytała jej fragment przedstawiający rodzinę Miziołków. Atrakcją spotkania były zabawy, zagadki, quiz i konkursy z wiedzy o twórczości Joanny Olech nagradzane słodyczami. Dzieci mogły sprawdzić swoją kreatywność, wymyślając historie o smoku w różnych nastrojach. Pani Joanna wytłumaczyła dzieciom co znaczą trudne słowa „kolokwialny” oraz „patriotyzm” i pochwaliła się swoją osobistą kolekcją Pomponów. Zwróciła uwagę uczestników na światowe nowinki graficzne, czyli picture booki – książki obrazkowe.

Pod koniec spotkania ustawiła się do autorki długa kolejka po autografy. Dzieci chciały koniecznie porozmawiać z pisarką i otrzymać pamiątkową pieczątkę z Miziołkiem lub ze smokiem Pomponem.

Bogusława Kaliwoda

Źródło: https://biblioteka.starabiala.pl/aktualnosci/325-autorka-dynastii-miziolkow-w-nowych-proboszczewicach

GBP Słupno

Relacja ze spotkania autorskiego z Martą Fox

„W pisaniu najważniejsze jest pierwsze zdanie, to ono jest kluczem, stanowi o oryginalności utworu, która liczy się najbardziej. W dzisiejszym świecie co trzy sekundy ukazuje się nowa książka, dlatego wrażenie, impresja, wyrażenie emocji są najlepsze na początek. Pisanie to wielka wolność.” – taką opinią podzieliła się z nami Pani Marta Fox na dzisiejszym spotkaniu autorskim.
Pisarka jest laureatką wielu nagród literackich, jej powieści zostały uhonorowane przez Polską Sekcję IBBY, otrzymała tytuł baronowej od Polskiego Ruchu Monarchistycznego.
Wydała ponad 40 książek (powieści, opowiadania, wiersze, eseje). Poezja Marty Fox była tłumaczona na języki: niemiecki, portugalski, hiszpański, angielski, francuski.
Autorka tak naprawdę nie wie dlaczego zaczęła pisać, natomiast córki pisarki, na wypadek gdyby na spotkaniu padło pytanie o powód zajęcia się twórczością literacką, poradziły, by Pani Fox nie czarowała lecz odpowiadała zgodnie z prawdą, że „coś jej się porobiło”. A tak naprawdę to powieść Jacka Londona „Martin Eden” zainspirowała twórczynię do oddania się pisarstwu, i nazywana jest przez Panią powieścią jej życia. Marta Fox najbardziej przywiązana jest do wierszy; ich nie można pisać na zamówienie jak powieści. Wiersze przypłyną lub nie, czasami trzeba długo czekać, aż pojawi się wena i poezja przedostanie się do naszych myśli. Płynęły słowa, toczyła się piękna opowieść o twórczości, zasadach pisania powieści, młodzi goście spotkania chcieli uzyskać od pisarki jak najwięcej odpowiedzi na nurtujące ich pytania i wątpliwości. Pisarka szczególnie podziękowała uczestnikom za dyskusję i mądre pytania. Stwierdziła, że to spotkania z czytelnikami powodują, że autor czuje się pisarzem, energetyzują, inspirują i dają poczucie spełnienia, gdyż pisarz siedząc za biurkiem nie czuje się pisarzem.

Serdecznie dziękujemy naszym gościom, Pani Marcie Fox, uczniom starszych klas wszystkich szkół podstawowych z terenu Gminy Słupno, ich nauczycielom i wychowawcom.
Zapraszamy na kolejne spotkania w naszej placówce.

Relacja ze spotkania z Krzysztofem Piersą

7 października 2019 r. w Szkole Podstawowej im. Ziemi Mazowieckiej w Liszynie odbyło się spotkanie z Krzysztofem Piersą, autorem poradników „Komputerowy ćpun” oraz „Trener Marzeń”, coachem i trenerem e-sportowym. Krzysztof Piersa prowadzi również kanał na portalu Youtube, jest recenzentem gier komputerowych i książek z zakresu fantastyki.
Pisarz z zawodu jest dziennikarzem radiowym, telewizyjnym oraz prasowym, natomiast z zamiłowania – modelarzem, myśliwym, nurkiem, a także żeglarzem. Przez wiele lat zmagał się z uzależnieniem od gier komputerowych i brakiem akceptacji ze strony rówieśników. Nauczył się jednak przezwyciężać strach, realizować plany życiowe i walczyć z własnymi słabościami. Do tego samego namawia swoich słuchaczy. W trakcie spotkania poruszono nie tylko problem samego uzależnienia od gier komputerowych, ale przede wszystkim różnego rodzaju wymówek, usprawiedliwiających spędzanie coraz większej ilości czasu przed ekranem komputera. Wielu użytkowników tłumaczy, że dzięki grze uczą się nowych języków, są zręczniejsi, a nawet poznają historię. Niestety są to wyłącznie mity, tak naprawdę gra służy wyłącznie rozrywce, a jeżeli zajmuje zbyt wiele czasu, tracimy możliwość realizacji swoich pasji i zainteresowań. Skutkiem uzależnienia jest również aspołeczność, przestajemy się komunikować z innymi, tracimy swoją wyjątkowość. „Komputerowy ćpun” to książka skierowana nie tylko do młodzieży, ale również do rodziców, którzy na pierwszej linii powinni nieść pomoc swoim uzależnionym pociechom, aby robić to skutecznie należy zaznajomić się z całym tłem tego skomplikowanego zjawiska. Jako autor poradnika „Trener Marzeń” w przystępny sposób wskazywał też, jak określać swoje marzenia, a następnie, co robić, aby mogły zostać zrealizowane. Autor podczas rozmowy z uczestnikami spotkania wyjaśniał dlaczego rodzice i dzieci powinni umieć spojrzeć na zjawisko uzależnienia z różnych stron, tak, aby mieć realny ogląd sytuacji. Rodzice nie powinni traktować gier jak coś wyłącznie złego, a gracze powinni zachować kontrolę nad ilością czasu poświęcanemu tej aktywności.

Serdecznie dziękujemy naszemu gościowi i uczestnikom spotkania za udział w wydarzeniu.

Źródło:http://www.gbpslupno.naszabiblioteka.com/n,relacja-ze-spotkania-5

Relacja ze spotkania autorskiego z Tomaszem Samojlikiem

15 marca na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Słupnie przyjechał  autor komiksów i książek dla dzieci, twórca postaci żubra Pompika i ryjówki Dobrzyka –Tomasz Samojlik.  Za dnia naukowiec – badacz historii przyrodniczej Puszczy Białowieskiej, nocami tworzy komiksy i książki dla dzieci, w których stara się popularyzować wiedzę o przyrodzie i jej tajemnicach. Z powodu ciągłego braku czasu opracował metodę spania wstecz, dzięki której wstaje, zanim się jeszcze zdąży położyć spać. Na spotkanie z autorem zaprosiliśmy przedszkolaków, którzy z zaciekawieniem wysłuchali opowieści o bohaterach, zabarwionych zabawnymi historyjkami z życia zwierząt.

Dziękujemy dzieciom za uwagę i zaangażowanie.

Zapraszamy na kolejne spotkania!

Źródło:  http://www.gbpslupno.naszabiblioteka.com/n,relacja-ze-spotkania-autorskiego-2

Relacja ze spotkania autorskiego z Zofią Stanecką

13 maja  na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Słupnie odwiedziła nas  autorka  książek dla dzieci pani Zofia Stanecka, która  spotkała się z uczniami klas II i III Szkoły Podstawowej w Słupnie. Jako dziecko chciała być wilkiem. Została pisarką. Dzięki temu może stawać się, kim zechce, nie przestając być sobą. Kocha słowa. Jest wielką znawczynią Narnii, pasjonatką Tolkiena i  miłośniczką kina bollywoodzkiego. Jej proza to współczesna, bardzo dobra polszczyzna przesiąknięta humorem i mądrością. Oprócz serii o Basi pisze książki do serii “Czytam sobie”, “Poczytaj ze mną” i “Czytam i główkuję”. Podczas spotkania opowiadała o tym jak wygląda praca pisarza oraz jak niezwykle istotna w tym zawodzie jest wyobraźnia. Opowieściom  towarzyszyły zadania, zagadki i wspaniałe ilustracje wykonywane przez samą autorkę podczas spotkania. Dzieci chętnie uczestniczyły we wszystkich zadaniach, same również mogły spróbować swych sił wymyślając  własne historie i  tworząc ilustracje.

Wszyscy bawili się doskonale.

Dziękujemy uczniom za zaangażowanie i zapraszamy na kolejne spotkania!

Źródło: http://www.gbpslupno.naszabiblioteka.com/n,relacja-ze-spotkania-autorskiego-3

GBP Wyszogród

Spotkanie autorskie z Agnieszką Frączek

W dniu 22 marca 2019 roku uczniowie klas III Szkoły Podstawowej w Wyszogrodzie wzięli udział w spotkaniu autorskim zorganizowanym przez Miejską i Gminną Bibliotekę Publiczną. Gościem spotkania była Agnieszka Frączek -z wykształcenia germanistka i leksykograf z zamiłowania – autorka wierszy i opowiadań dla najmłodszych. Bardzo wiele Jej wierszy znajduje się w podręcznikach dla najmłodszych klas szkół podstawowych. Pisarka wprowadziła uczestników spotkania w niesamowity świat książki. Opowiedziała jaka długa droga wiedzie od momentu jej napisania do czytelnika. Dzieci z uwagą wysłuchały czytanych przez nią fragmentów książek oraz wierszy.

Dzięki uprzejmości Książnicy Płockiej, dzieci mogły zakupić książki autorstwa Agnieszki Frączek, które pisarka podpisywała z ogromną radością.

Autor: Biblioteka Publiczna w Wyszogrodzie

źródło: http://wyszogrod.pl/aktualnosci/z-zycia-szkol/12-aktualnosci/z-zycia-szkol/735-spotkanie-autorskie-biblioteka-w-wyszogrodzie

GBP Stara Biała

W dniu 7 listopada uczniowie najstarszych klas z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wyszynie wzięli udział w wyjątkowych warsztatach zorganizowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Starej Białej. Warsztaty poprowadził Michał Zawadka.

Więcej na stronie: https://biblioteka.starabiala.pl/aktualnosci/341-chce-byc-kims-warsztaty-z-michalem-zawadka

Na mocy porozumienie nr 2/2019r.powiatu płockiego i gminy – miasto Płock z dnia  27 marca 2019r. Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego realizuje zadania powiatowej biblioteki publicznej. W ramach merytorycznego nadzoru  pośredniczy w organizacji spotkań autorskich w bibliotekach samorządowych powiatu płockiego.