23 kwietnia przypada ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH.

Obchodzony w tym roku po raz 24. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich ma na celu promocję literatury, czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej. 

Dlaczego 23 kwietnia? To symboliczna data dla światowej literatury. W tym dniu zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega. Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, m.in. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.

Od Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich wywodzi się tradycja przyznawania przez UNESCO tytułu Światowej Stolicy Książki jako wyróżnienie dla miasta, które przygotowało najlepszy program promujący książki i czytelnictwo.

Pierwszą Stolicą Książki był Madryt, a w roku 2016 po raz pierwszy Światową Stolicą Książki zostało polskie miasto – Wrocław. W roku 2019 jest nią Szardża (Zjednoczone Emiraty Arabskie). Wybrana została ze względu na niezwykle innowacyjny charakter działań popularyzujących czytelnictwo w zróżnicowanym kulturowo mieście, zamieszkałym przez wielką liczbą imigrantów. Wśród wydarzeń zaplanowanych na cały kolejny rok, aż do 23 kwietnia 2020 r., kiedy tytuł Światowej Stolicy Książki przekazany zostanie Kuala Lumpur, znalazły się: konferencja nt. wolności słowa, konkurs sztuki poetyckiej dla młodych ludzi, warsztaty tworzenia książki dotykowej, w tym pisanej alfabetem Braille’a, oraz utworzenie w Szardży specjalnego Miasta Wydawców (Sharjah Publishing City) – przestrzeni oddanej na potrzeby przemysłu wydawniczego, w celu rozwoju produkcji książek i upowszechnienia czytelnictwa w świecie arabskim.

Obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, gromadzące co roku miliony ludzi na całym świecie, odbywają się w ponad stu krajach, w których specjalne wydarzenia organizowane są przez setki instytucji, szkół, bibliotek i wspierane także przez biznes. Dzień staje się corocznie okazją do dyskusji na tematy związane nie tylko z wydawnictwami i prawami autorskimi, ale także z książką jako źródłem wartości i wiedzy, a także skarbnicą dziedzictwa niematerialnego i różnorodności kulturowej oraz narzędziem dialogu.

 

O Autorze

Podobne Posty