Od wysłuchania najstarszej polskiej pieśni religijnej, Bogurodzicy, zaczął się poniedziałkowy wieczór z Sienkiewiczem, zorganizowany przez Filię nr 7 Książnicy Płockiej w Zespole Szkół nr 1 w Płocku. Z gawędą „Syn Polski – dla pokrzepienia serc” wystąpiła Barbara Wachowicz, autorka książek, wystaw, spektakli, programów telewizyjnych i radiowych poświęconych wielkim Polakom. Wśród nich jest też Henryk Sienkiewicz.
„Póki starczy mi sił i życia będę z Wami służył naszej wspólnej Matce – Ojczyźnie”
Barbara Wachowicz, obdarzona tytułem Pisarki Losu Polskiego, ma niezwykły dar opowiadania o wielkich sprawach naszej Ojczyzny, jej kultury, literatury, o ważnych postaciach. Na podstawie wieloletniej pracy, analizy listów, pamiętników, wspomnień, nieoczekiwanych odkryć, autorka stworzyła barwne opowieści o losach Sienkiewicza, jego rodziny, miejscach, z którymi był związany. Tak powstały m.in. Marie jego życia, Dom Sienkiewicza czy najnowsza książka, która ukaże się lada dzień, Matki wielkich Polaków, a wśród nich Stefania z Cieciszowskich Sienkiewiczowa – matka Henryka Sienkiewicza i jej przypadkiem odnaleziona nieznana powieść. O tym wszystkim opowiadała Barbara Wachowicz, a jej gawęda urozmaicona była fragmentami pieśni patriotycznych i lirycznych, oddających klimat poszczególnych wspomnień. Nie zabrakło anegdot, np. o kobietach:
gdy się czasem Polka Panu Bogu uda, to już, mówiąc po prostu, klękajcie narody!
Były opowieści o perypetiach miłosnych w związku z Mariami jego życia – Marią Kellerówną czy Marią z Szetkiewiczów Sienkiewiczową. Gdy ta ostatnia ciężko zachorowała, mąż troskliwe się nią opiekował, ale pisał też powieść. To wtedy rodził się Potop.
„Nie zdajemy sobie sprawy z ogromu sławy sienkiewiczowskiej. To był jedyny pisarz świata czytany przez prezydentów i kowbojów. Przecież lubimy odwoływać się do amerykańskich wzorów, a to właśnie prezydent Theodore Roosevelt powiedział “kim się stałem zawdzięczam Trylogii ” – mówiła w czasie spotkania Barbara Wachowicz.
Trylogia jest też ważną lekturą w życiu uczestników konkursu „Znasz Potop Henryka Sienkiewicza?”. Pani Renata kocha książki i wreszcie mogła się sprawdzić w konkursie dla dorosłych czytelników. Dla pana Krzysztofa to był powrót do czasów wczesnej młodości, przypomnienie sobie tamtych emocji, gdy z wypiekami na twarzy śledził losy Kmicica. Inni wystartowali w konkursie, bo interesują się historią i powieściami historycznymi, kogoś zapisał tata, kto inny z Potopem związany jest od wczesnego dzieciństwa. Pani Sylwia zdradziła, że film Jerzego Hoffmana, z rewelacyjną rolą Daniela Olbrychskiego, widziała już ze 30 razy, a miłością do niego zaraziła ją w dzieciństwie ciocia. Urzekł ją później język powieści i postać Andrzeja Kmicica, tak dynamiczna, brawurowa, jak ogień i siarka, hektor częstochowski, człowiek stawiający przyjaźń ponad wszystko. Cieszy także, że młodzież wykazała się ogromną wiedzą na temat Potopu, nawet nauczyciele byli pod ogromnym wrażeniem, nie kryjąc wzruszenia i nie szczędząc słów podziwu.
Ostatecznie, w finale konkursu, rozegranego przez zawodników w formule turnieju „1 z 10”, zwyciężyli:
I miejsce – Aleksandra Mrozowska z Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku.
II miejsce- pan Mariusz Tański
III miejsce- pan Krzysztof Straszyński
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!!!
Nagrody w konkursie ufundowali:
Książnica Płocka,
Urząd Miasta Płocka,
Mazowiecka Spółdzielnia Mieszkaniowa.
Szczególne podziękowania należą się Muzeum Mazowieckiemu w Płocku, które na czas konkursu udostępniło wystawę „Henryk Sienkiewicz 1846 – 1916″.
Dziękujemy też dyrekcji i pracownikom Zespołu Szkół nr 1 w Płocku za udostępnienie pomieszczeń i okazaną pomoc.
Renata Kraszewska