Kończy się lato, nadszedł więc czas na podsumowanie wakacyjnej edycji Tumskich Potyczek Językowych. W lipcu i w sierpniu niemal codziennie spotykaliśmy się z dziećmi i młodzieżą, aby wspólnie poznawać tajniki języka polskiego.
W Tumskich Potyczkach Językowych tego lata wzięło udział ponad 1200 osób. Odwiedzali nas uczestnicy półkolonii, podopieczni klubów profilaktycznych i świetlic środowiskowych, przedszkolaki i harcerze. W czasie deszczu chroniliśmy się w sali kolumnowej, a gdy świeciło słońce, wygrzewaliśmy się w naszym niezwykłym ogrodzie. Nie nudziliśmy się ani przez chwilę!
Podsumowanie dwumiesięcznych zmagań z polszczyzną wcale nie jest proste. Przekrój tematów, które poruszaliśmy był niemal uniwersytecki. Wspólnie prześledziliśmy długie i skomplikowane dzieje polszczyzny. Pochyliliśmy się nad tak poważnymi zagadnieniami jak zapożyczenia, słowotwórstwo czy frazeologia. Zmierzyliśmy się z terminami tak uczonymi jak homonimy, archaizmy, neologizmy i inne „izmy”. Ale wszystko to w atmosferze beztroskiej zabawy, wakacyjnego luzu i odpoczynku.
Już we wrześniu zapraszamy na kolejne spotkania w ramach Tumskich Potyczek Językowych. Czekamy na całe klasy – od przedszkola do szkoły średniej. Choć zajęcia odbywać się będą w roku szkolnym, postaramy się, żeby ich nastój przypominał o odchodzącym lecie…
Tumskie Potyczki Językowe realizowane są jako rezultat projektu „Remont zabytkowej siedziby instytucji kultury – Książnicy Płockiej” finansowanego w 85% ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i 15% z wkładu własnego Książnicy Płockiej.
Joanna Kościelska-Krawczyk