Astrid Lindgren: Dzienniki z lat wojny 1939-1945

Podczas całego okresu drugiej wojny światowej Astrid Lindgren pisze dziennik, w którym opowiada o świecie w tym nieludzkim czasie, o codzienności w Sztokholmie i o tym, jak toczy się życie w jej rodzinie. Między własne notatki wkleja wycinki ze szwedzkich gazet i komentuje je.

„Dzienniki z lat wojny 1939–1945” to unikatowe autobiograficzne dzieło, osobisty opis, jak dramatyczne wypadki rozgrywające się na świecie wpływają na nas wszystkich. Tekst pełen smutku i lęku.

Książka zawiera wiele niepublikowanych zdjęć rodzinnych oraz wkładkę ze skanami kilkunastu stron oryginalnego dziennika pisarki.

[Opis ze strony: www.empik.com]


 

1-alpejscy-wojownicy

Bernadette McDonald: Alpejscy wojownicy

Nie tylko Polacy zmienili wysokogórską wspinaczkę w narodowy sport.
Nie tylko oni z ucieczki na najwyższe szczyty Ziemi uczynili sposób na życie.
Choć Słoweńcy przegapili klasyczną erę himalajskich podbojów i pierwsze wejścia na ośmiotysięczniki, nadrobili straty na monumentalnych ścianach i granicach.
Ich osiągnięcia przeszły na zawsze do historii podboju Himalajów.

Oto niezwykła historia wojowników spod góry Triglav

W swojej najnowszej książce Bernadette McDonald, autorka bestsellerowej “Ucieczki na szczyt”, przygląda się losom kilku pokoleń himalaistów ze Słowenii – kraju, którego narodowym symbolem jest góra Triglav – i losom narodu, którego każdy członek musi na tę górę przynajmniej raz w życiu wejść.
Bohaterowie “Alpejskich wojowników” –  Aleš Kunaver, Viki Grošelj,Tomaž Humar i inni – docierali znacznie dalej, a ich wyczyny na zawsze zmieniły historię światowego himalaizmu.

“W książce “Alpejscy wojownicy” Bernadette McDonald ukazuje to tajemnicze pragnienie, które ciągnie wspinaczy ku otchłani, to kuszące królestwo przestrzeni i światła. Lektura jej książki pozwala mi zachować dumę z przynależności do tej ludzkiej wspólnoty nazywanej wspinaczami.”
Wojtek Kurtyka, alpinista, autor “Chińskiego maharadży”

[Opis ze strony: www.empik.com]



1-agrypina

Michał Kubicz: Agrypina. Cesarstwo we krwi

Matka Nerona w bezwzględnej walce o władzę.

W 43 roku n.e. po śmierci Kaliguli Agrypina Młodsza zostaje ułaskawiona przez cesarza Klaudiusza i wraca z wygnania do Rzymu. Odzyskuje skonfiskowany dom i majątek, lecz spotyka się z otwartą wrogością Messaliny. Cesarzowa oplątuje ją siecią intryg, chcąc pozbyć się rywalki na zawsze. Agrypina nie zamierza się jednak łatwo poddać. Pragnie przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo swojemu synowi – Lucjuszowi. Chłopiec szybko staje się częścią gry o władzę, w której polityka idzie w parze ze spiskami, a seks z przemocą. Ta okrutna rozgrywka skieruje bieg historii na nowe tory i sprawi, że potomni na wieki zapamiętają imię, jakie przyjmie syn Agrypiny.

[źródło opisu: www.empik.com]



1-aneks

Teresa Torańska: Aneks

W 1985 roku w drugim obiegu ukazała się książka zatytułowana “Oni”, zawierająca zapis siedmiu rozmów z działaczami partyjnymi lub ludźmi będącymi blisko władzy. Celem Teresy Torańskiej było znalezienie odpowiedzi na pytanie “Czym jest komunizm?”, a zwłaszcza jego polska wersja. W “Aneksie” czytelnicy znajdą sześć kolejnych wywiadów, z których trzy w pewnym stopniu zostały przygotowane do publikacji za życia autorki, a trzy ukazały się w “Gazecie Wyborczej” w skróconej wersji. Rozmówcami Teresy Torańskiej są: Artur Hajnicz – oficer polityczny LWP i dziennikarz, Jerzy Morawski – sekretarz KC PZPR, Jerzy Pomianowski – dziennikarz, tłumacz literatury pięknej, Samuel Sandler – historyk literatury polskiej, Artur Starewicz – sekretarz KC PZPR i Walenty Titkow – sekretarz komitetów wojewódzkich PZPR w Warszawie i Krakowie.

[Źródło opisu: www.empik.com]



1-dymny

Monika Wąs: Dymny. Życie z diabłami i aniołami

Artysta genialny i przeklęty.
Pierwsza biografia Wiesława Dymnego.

Agresywny awanturnik i prowokator. Żył z pożarem w głowie, nieuchronnie zmierzał ku samozagładzie. Taki polski James Dean. Tajemnica jego przedwczesnej śmierci wiedzie do mrocznych archiwów SB.

Niepoprawny romantyk. Kochał miłością straceńczą. Jego małżeństwo z Anną Dymną było na ustach wszystkich. Była miłością jego życia. Ona do dziś uważa go za życiowego przewodnika.

Genialny i wszechstronny. Trwonił talenty, gardził sławą. Stworzył Piwnicę pod Baranami. Dziś pozostaje legendą, niezapomnianym twórcą piosenki “Czarne anioły” i skeczu “Na przykład Majewski”.

Wiesław Dymny przeszedł do historii, ale on tu jeszcze wróci!

[Źródło opisu: www.empik.com]


1-ostatnie-trzy-minuty

Paul Davies: Ostatnie trzy minuty. O ostatecznym losie wszechświata

Czy wszechświat może trwać wiecznie, czy obserwujemy powolne jego umieranie?
Kiedy i jak zakończy się świat? I czy ludzkość ma jakąkolwiek szansę go przetrwać?
Książka światowej sławy fizyka Paul Daviesa łączy w sobie solidne założenia naukowe oraz barwne scenariusze na temat prawdopodobnych losów wszechświata.
Autor zabiera czytelnika w fascynującą podróż przez eony czasu, poza ostatni dzień życia Słońća i innych gwiazd, kiedy to jedynym namacalnym źródłem energii będą już tylko czarne dziury pożerające pozostaości po dawno wypalonych galaktykach. A w końcu – kreśli wizje ostatnih trzech minut – gdy temperatura kosmosu stanie się tak niewyobrażalne wysoka, że rozpadną się jądra atomów, wszechświat zacznie się gwałtownie kurczyć, a grawitacja unicestwi czas, przestrzeń i materię.
Czy taka będzie scena, na której rozegra się ostatni akt kosmicznego dramatu?

[źródło opisu: www.empik.com]


1-grunt-pod-nogami

Jan Kaczkowski: Grunt pod nogami. Ksiądz Jan Kaczkowski nieco poważniej niż zwykle

Credo księdza Jana Kaczkowskiego.
Miliony Polaków pokochały go za wyrozumiałość dla słabości drugiego człowieka, wierność sobie, błyskotliwe poczucie humoru i determinację w walce ze śmiertelną chorobą.
Jak wygląda relacja ks. Jana z Bogiem? Jakie wartości są mu najbliższe? Które fragmenty Ewangelii są dla niego najważniejsze? O czym chce zdążyć opowiedzieć tłumom, które przychodzą na jego msze, a jakie słowa zachowuje dla pacjentów swojego hospicjum?
Grunt to twardo stąpać po ziemi, nie przestając patrzeć w niebo. Zamiast ciągle na coś czekać – zacznij żyć, właśnie dziś. Jest o wiele później, niż ci się wydaje.

[Źródło opisu: www.empik.com]


O Autorze