„PIERWSZE CZYTANKI DLA…” PRZEDSZKOLAKA – rozpoczynamy kolejną odsłonę kampanii Mała książka – wielki człowiek, organizowanej przez Instytut Książki.

300 książek dla przedszkolaków z Płocka w ramach projektu dla dzieci w wieku 3 – 6 lat “KSIĄŻKA NA START”. Zapraszamy wszystkie dzieci w wieku przedszkolnym, które jeszcze nie są czytelnikami Książnicy Płockiej, do 13. filii bibliotecznych rozmieszczonych na terenie miasta Płocka oraz do Chotomka po odbiór bezpłatnej, wyjątkowej “Pierwszej czytanki”. Dla rodziców przygotowaliśmy broszury informacyjne “Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki.” Dodatkowo dzieci otrzymają znaczki “MAŁA KSIĄŻKA, WIELKI CZŁOWIEK”, Kartę Młodego Czytelnika, a po 10 wizytach w bibliotece DYPLOM. Serdecznie zapraszamy.

Kampania Mała książka – wielki człowiek

Celem projektu „Mała książka -wielki człowiek” jest poprawa stanu czytelnictwa w Polsce poprzez skoordynowane, wieloletnie działania na rzecz promocji, edukacji czytelniczej oraz kształtowania nawyku obcowania z książką od najmłodszych lat. Projekt ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek, które dzisiaj, poza udostępnianiem księgozbiorów, pełnią funkcję nowoczesnych centrów kultury. Dzieci natomiast, wyrabiając nawyk czytania, poznają bibliotekę jako miejsce będące ciekawą alternatywą dla telewizji i komputera.

Program prowadzony jest od 2017 r. Wówczas Instytut Książki rozpoczął dystrybucję wyprawek czytelniczych dla noworodków w szpitalach. Do połowy 2019 roku przekazano ok. 600 tysięcy książek. Teraz w bibliotekach, biorących udział w programie, na młodych czytelników czeka wyjątkowy prezent – książka „Pierwsze czytanki dla…”, dostosowana pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka.

W starannie dobranym zestawie utworów wybitnych polskich poetów i pisarzy dziecięcych znajdują się zarówno pozycje klasyczne, jak i współczesne. W gronie autorów znajdziemy m.in. Joannę Papuzińską, Wandę Chotomską, Czesława Janczarskiego czy Hannę Januszewską. W publikacji obecni są również Liliana Bardijewska, Zofia Stanecka, Anna Onichimowska, Małgorzata Strzałkowska, Adam Bahdaj, Michał Rusinek, Agnieszka Frączek, Joanna Kulmowa, Marcin Brykczyński, Jan Twardowski i Grzegorz Kasdepke. Całość została wzbogacona znakomitymi ilustracjami artysty Józefa Wilkonia.

W wyprawce dzieci otrzymają także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece Mały Czytelnik dostanie naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem, potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Rodzice i opiekunowie otrzymają broszurę informacyjną „Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki”, która przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.

Program jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

O Autorze

Podobne Posty