16 listopada 2018 roku odbyła się gala XXX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Władysława Broniewskiego „O Liść Dębu”. Trzydzieści lat to piękny jubileusz – rocznica DĘBOWA – jak napisał żartobliwie juror Waldemar Smaszcz we wstępie do pokonkursowego tomiku. Choć tak naprawdę naprawdę pierwsza edycja Konkursu odbyła się w 1982 roku (trzydzieści sześć lat temu!). W międzyczasie nastąpiła (w latach 1987-1993) kilkuletnia przerwa. Ale już od 1994 roku Konkurs nieprzerwanie trwa do dziś… Przez te lata wielokrotnie zmieniał się skład jury, nagrody dostało kilkudziesięciu poetów (w tym 16 z Płocka), na konkurs nadesłano 5 660 zestawów wierszy. Wręczenie nagród odbywało się początkowo podczas innych literackich imprez (Płockie Dni Literatury, Płocka Jesień Poezji), a dziś jest autonomiczną uroczystością. Poeci spotykali się przez lata z publicznością w bardzo różnych miejscach – od Wojewódzkiego Domu Kultury, sali kolumnowej Książnicy, Pałacu Ślubów aż do sali koncertowej PSM, w której w komfortowych i profesjonalnych warunkach nasza uroczystość odbyła się już po raz drugi. Te i wiele innych ciekawostek usłyszeli goście tegorocznej gali z ust Joanny Banasiak – dyrektor Książnicy Płockiej, która prezentacją historii i idei Konkursu rozpoczęła uroczystość.
Po jubileuszowej prezentacji nastąpiło uroczyste wręczenie nagród. Srebrną statuetkę Liścia Dębu, czyli Nagrodę Prezydenta Miasta Płocka, odebrała Anna Maria Kobylińska. W tym roku miała miejsce niecodzienna sytuacja, bowiem do rąk tej młodej poetki trafiła również nagroda za zestaw wierszy o tematyce płockiej.
Pozostałe nagrody podczas gali odebrali: Dariusz Filinger (II nagroda), Małgorzata Januszewska (III nagroda), Czesław Markiewicz (wyróżnienie), Krzysztof J. Barański ( wyróżnienie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Oddział w Płocku) oraz Małgorzata Tomczyk-Jadach (Nagroda Dyrektora Książnicy Płockiej w kategorii limeryku). Zabrakło natomiast z nami: Piotra Macierzyńskiego (wyróżnienie) oraz Jarosława Andrasiewicza (Nagroda Dyrektora Książnicy Płockiej w kategorii limeryku – ex aequo).
Podziękowania za wieloletnie zaangażowanie oraz pracę w jury Konkursu otrzymali z okazji jubileuszu: Bohdan Urbankowski – przewodniczący jury oraz jurorzy Waldemar Smaszcz i Maciej Woźniak.
Nagrodzone utwory znalazły się w pokonkursowym tomiku wydanym przez Książnicę Płocką, a podczas gali zostały zaprezentowane przez aktora Teatru Dramatycznego w Płocku – Krzysztofa Bienia.
Gwiazdą muzyczną tegorocznej gali był Stanisław Soyka. W repertuarze prawie godzinnego recitalu znalazły się, nie mogło być inaczej, poezje: od Szekspira, przez Leśmiana, po Miłosza i Szymborską. Artysty nie trzeba było długo namawiać na bis, a nawet – „żeby dwa razy nie chodzić” – bis podwójny. Oklaski publiczności wywoływały nie tylko utwory muzyczne, ale i – czasem żartobliwe, czasem refleksyjne – komentarze artysty.
Po koncercie zaprosiliśmy poetów do udziału w Turnieju Jednego Wiersza. W kameralnym już gronie wysłuchaliśmy kilku wartościowych utworów. Nagrody zdobyli kolejno: Krzysztof J. Barański, Czesław Markiewicz oraz ex aequo Anna Sulima-Barańska oraz Małgorzata Januszewska. Gratulujemy nagrodzonym i wszystkim uczestnikom turnieju.
Za wspaniałe bochny chleba przyozdobione liściem dębu Książnica Płocka dziękuje Piekarni Norbert Kierzkowski w Płocku.
Nagrodzonym poetom serdecznie gratulujemy. Gościom dziękujemy za udział w uroczystości. A wszystkich z góry zapraszamy do udziału w kolejnych trzydziestu edycjach Konkursu!
Joanna Kościelska-Krawczyk