21 lutego
przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, ustanowiony przez UNESCO w 1999 r.
Pierwsze obchody w Polsce zorganizowano 11 lat temu.
Obchody tego istotnego dnia mają przekonać, że poprawne i swobodne posługiwanie się językiem ojczystym wpływa nie tylko na efekty edukacyjne, ale również na jakość naszych kontaktów z innymi oraz zawodowe i życiowe osiągnięcia.
Święto ma również na celu podkreślenie różnorodności językowej świata, promocję wielojęzyczności, a także zwrócenia uwagi na liczbę języków zagrożonych i ginących. Naukowcy szacują, że w historii ludzkości istniało około 13 tysięcy języków. Jednak wraz z upływem wieków niektóre z nich zaniknęły. Obecnie na świecie używa się ich od 6. do 7. tysięcy. Dokładne ustalenie ich liczby utrudnia brak zgody wśród językoznawców, co do klasyfikacji niektórych języków jako odrębnych. Przeważająca część języków świata pozostaje w formie bezpiśmiennej.
Według Wikipedii, najwięcej ludzi – ponad miliard 700 milionów – posługuje się językiem angielskim. Drugie miejsce zajmuje chiński, którego obecnie używa około miliard 400 milionów ludzi. W pierwszej dziesiątce znalazły się również: hindi, arabski, hiszpański, francuski, rosyjski, portugalski, bengalski i japoński. Szacuje się, że polski jest językiem ojczystym około 45 milionów ludzi. W różnym stopniu zna go niemal 50 milionów ludzi na świecie.
Języki ojczyste chronimy po to, by nie zagubić tożsamości kulturowej.
Dbajmy o język polski – swój język!
Szanujmy cudze języki ojczyste!
Miłośników pięknej polszczyzny zapraszamy do udziału w jednodniowym, świątecznym konkursie!
Szczegóły: 21 lutego na FB!