W sobotę 25 czerwca w ogrodzie Książnicy Płockiej panowała gorąca atmosfera, nie tylko z powodu wysokiej temperatury, ale przede wszystkim za sprawą tych, którzy zdecydowali się przyjechać, często z daleka, na
I Ogólnopolski Zlot Miłośników „Cukierni Pod Amorem”.
Pierwsza tego typu impreza w kraju była okazją do świętowania pięciolecia bestsellerowej trylogii o rodach Zajezierskich, Cieślaków i Hryciów. Autorka „Cukierni Pod Amorem”, Małgorzata Gutowska-Adamczyk, opowiadała m.in. o genezie powieści, swoich ulubionych bohaterach, o szukaniu inspiracji i podpowiedzi m.in. w „Pamiętniku Płocczanki” Marii Macieszyny. Spotkanie w ogrodzie Książnicy było okazją do serdecznych pogawędek z ulubioną pisarką, do zabawy w konkursach, wspólnych fotografii, autografów. Było też ciasto z Gutowa i perfekcyjnie wykonany, specjalnie na tę uroczystość, sernik z malinami i jagodami. Można też było wstemplować sobie do książek dwa exlibrisy – jeden przygotowany specjalnie na zlot, drugi związany bezpośrednio z powieścią „Cukiernia Pod Amorem”. Aktorka Grażyna Zielińska przeczytała fragmenty książek Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk.
Upał dokuczał, ale od słońca chroniły przepiękne kapelusze, które uczestniczki zlotu przygotowały specjalnie na tę okazję. Najpiękniejsze z nich zostały później nagrodzone. Kapelusze królowały też na stoisku modystki Zuwika Design. Pod okiem pani Kasi można było własnoręcznie zrobić sobie tzw. fascynator czy inną ozdobę głowy, a pod okiem specjalistki z firmy Mary Kay poprawić makijaż i odświeżyć się.
Powieściowe Gutowo to mała miejscowość na Mazowszu, 20 km. na wschód od Płocka, do którego bohaterowie jeździli po zakupy, do szkół lub załatwiać interesy. Gmach przy ulicy Kościuszki 6, w którym dziś mieści się Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego, na początku XX wieku należał do Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego (wtedy była to ulica Warszawska). Bywał tu wielokrotnie w interesach bohater powieści, hrabia Tomasz Zajezierski, herbu Dzierżybór, właściciel dóbr Zajezierskich. W 1905 r. Ada i Tomasz Zajezierscy „nosili się z zamiarem kupna domu w Płocku, gdzie Ada mogłaby zamieszkać z Pawłem na czas jego nauki w gimnazjum gubernialnym (…) Hrabiego interesy wciąż gnały do miasta, to do Rządu Gubernialnego, a to do Dyrekcji Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego przy Warszawskiej (…)”. Po innych miejscach, występujących w powieści, oprowadzili uczestników zlotu przewodnicy Duces Mazovie, pokazując m.in. Hotel Warszawski, Małachowiankę, Pałac Biskupi czy Pałac Ślubów – potencjalny dom, w którym mogli mieszkać bohaterowie powieści.
Atmosfera I Ogólnopolskiego Zlotu Miłośników „Cukierni Pod Amorem” była tak fantastyczna, że już snujemy plany dotyczące przyszłego roku. Być może za rok, w pierwszą sobotę wakacji, znów się spotkamy w ogrodzie Książnicy Płockiej, być może popłyniemy statkiem, tak jak bohaterowie powieści, która łączy pokolenia, inspiruje, pobudza wyobraźnię…
Renata Kraszewska
Organizatorami zlotu byli:
Książnica Płocka, Stowarzyszenie Taneczne Pro Arte i Wydawnictwo Nasza Księgarnia.
Dziękujemy sponsorom:
BEST WESTERN HOTEL PETROPOL oraz cukierniom: Bombonierka, Mochowo i Polkorn.