2 listopada 1950 r. zmarł George Bernard SHAW (ur. 1856 r.)– irlandzki dramaturg (autor ponad 50 utworów dramatycznych) i prozaik. Uważany za odnowiciela angielskiego dramatu, ceniony za bystrość obserwacji obyczajowej, ironię, dowcip, błyskotliwy dialog. Do najważniejszych sztuk Shawa należą: Profesja pani Warren, Pigmalion i Święta Joanna.
Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1925 ( za twórczość naznaczoną idealizmem i humanizmem, za przenikliwą satyrę, która często łączy się z wyjątkowym pięknem poetyckim) oraz zdobywca Oscara w 1938 za najlepszy scenariusz adaptowany do filmu Pigmalion.
Propagator zaangażowanej społecznie twórczości Henrika Ibsena. Pieniądze otrzymane wraz z Nagrodą Nobla przeznaczył na angielsko-skandynawski fundusz przeznaczony głównie dla tłumaczy dzieł Augusta Strindberga.
Shaw był jednym z głównych twórców i działaczy założonej w 1884 r. organizacji Fabian Society (Towarzystwo Fabiańskie), której celem było propagowanie w społeczeństwie brytyjskim praktycznego socjalizmu. Shaw opowiadał się za płacą minimalną dla klasy robotniczej, powszechną opieką zdrowotną, prawem kobiet do głosowania, pacyfizmem i zniesieniem dziedzicznych przywilejów.
/zdjęcie z serwisu: br.de)
oparty na sztuce “Pigmalion” Shawa musical My Fair Lady.
Film z roku 1964 r. nagrodzonymi 8 Oscarami z Audrey Hepburn i Reksem Harrisonem w rolach głównych.
Film dostępny w wypożyczalni filmów Książnicy Płockiej przy ul. T.Kościuszki 6.