W Czytelni głównej Książnicy Płockiej przy ul. Kościuszki 6 można korzystać z Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych ACADEMICA, która udostępnia zdigitalizowane zasoby Biblioteki Narodowej, w tym współczesne książki i czasopisma naukowe. Na dzień dzisiejszy jest to około 3 milionów dokumentów.
Bez konieczności wyjazdu do Biblioteki Narodowej do Warszawy czytelnik będzie mógł skorzystać z interesującej go publikacji, za pomocą terminala w określonym dniu i określonych godzinach w płockiej czytelni. Nie ma możliwości korzystania z publikacji chronionych prawem autorskim w domu.
Żeby zostać użytkownikiem Academiki trzeba przyjść do czytelni, podpisać oświadczenie i zarejestrować się w systemie. Poza biblioteką można przeglądać publikacje z domeny publicznej oraz rezerwować, bądź odwoływać rezerwacje wybranych książek.
ACADEMICA umożliwia dostęp do każdej publikacji tylko jednemu użytkownikowi w tym samym czasie, podobnie jak ma to miejsce w przypadku międzybibliotecznych wypożyczeń publikacji papierowych, w których książka wypożyczona przez jedną z bibliotek nie jest dostępna dla wszystkich pozostałych.
Przewagą ACADEMIKI jest czas realizacji wypożyczenia międzybibliotecznego – publikacje w systemie Academica można zarezerwować z domu na wybrany termin, są zatem dostępne zawsze, gdy nie korzysta z nich inny czytelnik. W systemie tradycyjnym czas oczekiwania na wypożyczenie międzybiblioteczne wynosi około 2 tygodnie.
Zaletą ACADEMIKI jest możliwość korzystania z egzemplarzy archiwalnych dostępnych wyłącznie na miejscu, w czytelni BN, a więc niemożliwych do sprowadzenia nawet w ramach wypożyczeń międzybibliotecznych. Dzięki wytworzeniu ich wersji cyfrowej czytelnik będzie mógł skorzystać z nich w dowolnej bibliotece w Polsce, która przystąpiła do projektu Academica.
Książnica Płocka składając deklarację przystąpienia do projektu zobowiązała się dbać o bezpieczeństwo chronionych prawem zasobów znajdujących się w systemie Academica. Zapewnia udostępnianie pełnej wersji serwisu wyłącznie na komputerze dedykowanym do tego celu, na którym nie ma dostępu do Internetu oraz systemu operacyjnego, a zatem nie ma możliwości skopiowania utworów chronionych prawem autorskim i ich dalszego rozpowszechniania.
Użytkownicy mogą kopiować do notatnika niewielkie fragmenty tekstu – nie więcej niż 2 strony standardowego maszynopisu na 1 sesję. System nie daje możliwości kopiowania całych plików, jak również ich drukowania.
Warto podkreślić, że zasoby Academiki powiększają się każdego dnia o kilkaset publikacji.
W październiku 2014 r. Biblioteka Narodowa rozpoczęła kolejny projekt – „Zintegrowana Platforma Polskich Czasopism Naukowych Merkuriusz”, którego celem jest digitalizacja i udostępnienie w systemie Academica ponad 700.000 artykułów z niemal dwóch tysięcy polskich czasopism naukowych z lat 2002-2012.
Zapraszamy do Czytelni Książnicy Płockiej
/ dib@ksiaznicaplocka.pl , tel.: 24 268 00 22/